İzleyiciler

28 Ağustos 2015 Cuma

ATLAS VE UYKU

     Atlas tam bir uykucu şirin bu doğduğundan beri böyle. Sanırım büyüdüğünde de uykuyu sevecek.
 
     Çevremizde ve akrabalarımızda bir çok bebeği olan   kişi bulunuyor ve hepsi de bebekleri ya ayağında ya beşikte ya da battaniyenin içinde uyuturlardı çocuklar çılgınca bağırır bir türlü ailelerine rahat vermezdi. Tabi ben  bunları gördükçe kendi çocuğumu bu şekilde alıştırmamam gerektiğini düşünmeye başlıyordum ve bunu onlara söylediğimde bana senin bir çocuğun olsun da görürsün diyorlardı.
 
     Atlas doğdu doğumundan itibaren hiç sallanmadı (rahatsızlığı hariç). Nasıl diye sorarsanız birincisi atlas çok gaz sancısı çeken bir bebek değildi bununda bir artı olduğunu düşünüyorum ben. İlk başlarda emzirip yatırdık ya yatağına ya da ana kucağına sallamadan o şekilde uyudu . Huzursuz olduğu zamanlarda ise ilkönce sakinleşmesini sağladım (kucağıma alıyorum sakinleşiyor tekrar yatırıyorum) daha sonra yatağına yatırıp ninni söyleyip kendi kendine uyumasını sağladım. Şuan atlas altı buçuk aylık ve ninni söyleriz piş piş yaparız ve kendi kendine uyur.
 
   Bunun  için tavsiyem biraz sabırlı olmanız . Öyle  bu çocuk ağlıyor yok hemen ayakta sallıyayım dememelisiniz. Uyumuyorsa bırakın uyumasın eninde sonunda uykusu gelecek. Ben o şekilde  yaptım ve hala da yapmaya devam ediyorum. Uyumak istemediği veya zor daldığı zamanlar oluyor uyuması bir, bir buçuk saati bulduğu zamanlar oluyor bekliyorum sabırla, sinirlenmeden, gerilmeden bekliyorum sonun da kazanan ben oluyorum ve çok tatlı bir uykuya dalıyor.

Hiç yorum yok: